عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه وضعیت جانشین¬پروری در شرکت نفت براساس مدل شایستگی مدیران

گام چهارم: ارزیابی اولیه کاندیداها

شاید بتوان روشهای ارزیابی کاندیداها را به دو دسته کلی ارزیابی داخلی و ارزیابی بیرونی (مانند بهره گیری از مراکز ارزیابی بیرونی) تقسیم نمود. ارزیابی داخلی (راثول، 2000؛ کانتور، 2005) شامل روش­هایی مانند آزمون علمی از کاندیداها، مصاحبه با کاندیداها به مقصود شناخت بهتر شایستگی­های فعلی آنها، ارزیابی 360 درجه، و ارزیابی مدیران اجرایی از استعداد افراد می­باشد؛ که روش اخیر، خود به دو صورت ارزیابی رهبر- محور از استعداد فردی (که روشی می باشد که در آن، رهبران فرم ارزیابی را در مورد استعدادهای کارمندانشان پر می­کنند و درواقع بخشی ازاجرای برنامه جانشین پروری به حالت غیرعلنی می­باشد) و  ارزیابی مشارکتی استعداد فردی (که در آن، تبادل نظر بین خود افراد و سرپرستان آنها  صورت می­گیرد) انجام می­گردد.

گام پنجم: انتخاب کاندیداهای برتر و تشکیل خزانه کاندیداها

بر اساس نتایج ارزیابی کاندیداها، خزانه کاندیداهای سازمان شناسایی و تشکیل می­گردد دارد؛ این خزانه حالتی پویا دارد؛ بعضی از افراد داخل آن ممکن می باشد عضو جدید خزانه و در حال شروع کسب آمادگی­های بیشتر باشند و بعضی دیگر درمیانه راه باشند، عده­ای نیز آموزش­های لازم را کسب نموده­اند و آمادگی لازم را برای احراز سمت­های کلیدی حفظ می­نمایند.

گام ششم: آموزش و توسعه

جمع­بندی روشهای مختلف آموزش و توسعه افراد درون خزانه کاندیداها بطور اختصار شامل بهره گیری از آموزشهای بیرون سازمان و بهره گیری از آموزش­ها و توسعه­های داخلی می باشد که آموزش و توسعه داخلی به روش­هایی مانند یادگیری عملی در کنار یک مدیر، مربیگری، چرخش شغلی، سپردن تأثیر­های چالش برانگیز به افراد، و سپردن وظایف با محدودیت و فشار زمانی، صورت می­گیرد (پولیت، 2005؛ شنکمن ،2005؛ گروز2007،راث ول،2000 به نقل از کرباسی وعلوی،1390، 7).

گام هفتم: ارز یابی عملکرد و شایستگی­ها

ارزیابی عملکرد افراد پس از برنامه­های آموزشی نیز به همان روشهای ذکر گردیده در گام چهارم انجام می­گردد با این تفاوت که در این مرحله یکی از ملاک­های مهم ارزیابی (برخلاف مرحله چهارم که ملاک ارزیابی عموماً استعداد افراد و شایستگی­های مورد نیاز مشاغل کلیدی بود) اندازه یادگیری از برنامه­های آموزشی و توسعه­ای می­باشد. به علاوه، ارزیابی عملکردی که افراد در طی دوره آموزش و توسعه داشته­اند نیز همواره می­تواند یکی از ملاک­های انتخاب برای ورود به مرحله بعدی باشد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

ـ اهداف پژوهش:

1 ـ 4 ـ 1 ـ هدف اصلی :

تعیین وضعیت مدیریت جانشین­پروری در شرکت نفت براساس مدل شایستگی مدیران

1 ـ 4 ـ 2 ـ اهداف فرعی:

1 ) تعیین اثر مولفه­ عقلایی بر وضعیت جانشین­پروری در شرکت نفت

2 ) تعیین اثر مولفه شخصی بر وضعیت جانشین­پروری در شرکت نفت

3 ) تعیین اثر مولفه ارتباطات بر وضعیت جانشین­پروری در شرکت نفت

4 ) تعیین اثر مولفه تعاملی بر وضعیت جانشین­پروری در شرکت نفت

5 ) تعیین اثرمولفه رهبری بر وضعیت  جانشین­پروری در شرکت نفت

6 ) تعیین اثر مولفه نتیجه­مداری بر وضعیت جانشین­پروری در شرکت نفت

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه وضعیت جانشین¬پروری در شرکت نفت براساس مدل شایستگی مدیران  با فرمت ورد